Na žádost řady cykloutníků, zveřejňujeme repect na chléb od naší cyklopoutnice Evy Hurychové.
RECEPT NA CHLEBA:
Tak tedy - pokud nemáte od koho si vyprosit kvásek hotový, můžete si ho udělat následovně:
1. den dáme do malé misky 1 polévkovou lžíci vody a 1 polévkovou (zarovnanou) lžíci žitné mouky hladké. Zamícháme, přikryjeme plátýnkem a necháme do dalšího dne.
2. den přidáme opět 1 lžíci odstáté vody a 1 lžíci (zarovnanou) hladké žitné mouky. Opět zamícháme a necháme odpočívat do dalšího dne.
3. den přidáme opět lžíci vody a lžíci mouky
4. den taktéž.
Další den už můžeme začít s přípravou chleba. Do kvásku přidáme 20 dkg žitné mouky a 250 ml odstáté vody. Dobře zamíchám (ručně) do hladka. to je za 2 minuty. Přikryji plátnem a nechám prokvasit. V létě to jde velmi rychle, takže stačí 3 - 4 hodiny, v zimě to nechávám přes noc nebo přes den. Tomu říkám velký kvásek. Z tohoto velkého kvásku odeberu jednu vrchovatou lžíci kvásku do nějaké malé nádobky do ledničky na příští chleba. V ledničce uchovávám dole, neuzavírám napevno, můžete dát víčko, ale neuzavírat! Vydrží i 14 dnů. Pokud mi do příštího pečení trochu vyschne, nic se neděje, jen ho z ledničky vyndám o den dřív a částí vody, kterou dávám při mísení velkého kvásku, ten suchý kvásek zaliji a nechám přes den nebo noc.
Do toho pak přidávám 25 dkg špaldové či pšeničné mouky - podle gusta - a 25 dkg žitné mouky - ideálně celozrnné - a 375 ml vody (nejlépe odstáté, aby měla pokojovou teplotu), 1 - 2 čajové lžičky soli, 1 - 2 čajové lžičky kmínu nebo chlebového koření Sonentor. Můžete dál přidat semínka či jadérka dle chuti, cca 10 dkg. Zkoušela jsem i nakrájené olivy nebo jádra vlašských ořechů - to už je velmi slavnostní a pochoutková záležitost. Dobře promísíme. Já to dělám v robotu, protože na to nemám sílu. Nemíchám to příliš dlouho, tak za 2x 3 minuty je to dobře promísené.
Na plech dám pečící papír a na něj vymazanou sádlem a moukou vysypanou obvodovou formu na dort. Dovnitř pak vyklopím těsto, nepatrně posypu moukou, přikryju plátnem nebo utěrkou a nechám dobře prokvasit. Zase je to v létě rychlejší 4 - 6 hodin, v zimě to zase nechávám přes den nebo přes noc.
Rozpálím si po dobu 10 - 15 minut troubu na cca 230 stupňů, pod pečící papír naliju cca 1 dcl vody, požehnám a dám do trouby a při 230 to peču asi 10 minut, pak snížím teplotu na cca 210 stupňů a peču dál 40 minut. Hned po vyjmutí chleba z trouby ho potřu odstátou vodou a pak se rozpláču dojetím. Slzičkama nepotírám, bylo by to přesolené!
Pečení chleba není náročné na čas, ale na jeho naplánování. Nejvíc práce Vám dá umytí nádobí.
Takže všem přeju, aby se chleba povedl. Pokud není něco jasné, zavolejte! :-)
Všechny zdravím! Eva Hurychová 725 520 111.