cs-CZen-US

cyklopoute.cz

cyklistika s dalším rozměrem 
Perfection is in our nature.

Příroda

Kolo je ideální prostředek pro poznávání krajiny
BMX is Back.

Parta

Příležitost poznat nové tváře

Tisková zpráva: Z Českých Budějovic vyrazí přes 100 poutníků na kole do rakouského Mariazell!


Trasa na kole:

Start: České Budějovice – Vyšší Brod  – Linec – Gaming – MARIAZELL (cíl pouti)  – Melk – Vídeň  – Břeclav (konec pouti)

Rok co rok, putuje skupina cyklopoutníků na známá i méně známá poutní místa Česka i Evropy, a propojuje v sobě myšlenku, na které organizace Orel stojí: Dávat sportu smysl – sportem, kulturou a duchovnem.

I v letošním roce se vydá přes 100 cyklistů z  Čech, Moravy, Slezska, Slovenska i Rakouska na pouť do Mariazell. Organizátoři (z uherskobrodského Orla) naváží na rok 2004 a 2007, kdy vedly cyklopoutě taktéž do Mariazell.

Pro start samotné cyklopoutě vybrali organizátoři České Budějovice, kde sídlí tamní jednota Orla a kde budou cyklisté prvně po registraci nocovat. Po sobotním slavnostním startu z jihočeské metropole se vydají poutníci na první „zahřívací“ etapu do Vyššího Brodu, kde budou nocovat v tamní škole. Právě Vyšší brod je partnerských městem v rámci propojení všech Brodů v naší republice s Uherským Brodem, odkud pochází velká část organizačního týmu a i samotných účastníků. Z Vyššího Brodu zavede 2. Etapa poutníky již do Rakouska a končit bude v Linci. Odtud se pak vydají v pořadí 3. etapu do Gamingu. V průběhu této etapy navštíví i koncentrační tábor Mauthausen, kde byl mj. nacisty umučen významný člen uherskobrodského Orla Antonín Hrubý, který byl významným funkcionářem prvorepublikového Orla, tak také odbojovým činovníkem. Z Gamingu již budou cyklisté stoupat do Mariazell, kde je ve středu čeká volný den s účastní na hlavní poutní slavnosti. Z Mariazell se vydají do barokní perly Rakouska – kláštera v Melku. Z Melku bude následovat nejdelší etapa do Vídně, kde budou mít cyklisté druhý volný den. Pouť pak zakonční účastníci v Břeclavi, odkud se pak rozjedou do svých domovů.

Nocovat se bude stejně jako na všech předchozích cyklopoutích v tělocvičnách, sportovních halách, ve třídách univerzity, klášteře. Organizační tým bude také tradičně zajišťovat stravu účastníkům. Proto mezi účastníky nechybí ani kuchař, a také zdravotní a servisní doprovod pro opravy kol. Účastníci budou zdolávat jednotlivé etapy ve skupinkách od čtyř až po dvanáct osob.

Tak jako všechny předchozí naše cyklopoutě, tak i ta letošní bude otevřená pro všechny věkové skupiny – lidi ve víře pevné, hledající i tápající.

Souhrnný program v  Českých Budějovicích:


Pátek 10.08.2018 18:00 – 21:00 – prezence účastníků

 

Sobota 11.08.2018

07:00 – 8:00 snídaně (v prostorech Orla Č.B.)

 

08:00 - 9:00 nakládka a uložení osobních věcí do doprovodného autobusu

 

09:00 – startovací mše svatá Cyklopouti do Mariazell (obětovaná za všechny cyklopoutníky) v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích).

 

10:00 hodin slavnostní start cyklopouti s požehnáním na cestuz hl. náměstí v Č. Budějovicích (Náměstí Přemysla Otakara II) za účasti představitelů Orla a města Č. B.

Rekapitulace:

Pořadatel: Orel Uherský Brod

Délka trasy: 600 km                 

Start: V ČR (České Budějovice), cíl pouti Mariazell, konec pouti:  Břeclav

Počet etap na kole: 7

Délka etap: od 55 km do 115 km     

Obtížnost: středně náročná                       

Velikost pelotonu: 113 cyklistů

Poměr účastníků: 70% mužů a 30% žen.

Dále jedou 3 kněží a 1 jáhen.

Nejstarší účastník: 82 let

Nejmladší účastník: 12 let

Nejstarší kolo: ročník 1972 (kolo značky Favorit).

Noclehy: v tělocvičnách škol, sportovních halách, univerzitě, klášteře.


Další zajímavosti

V případě potřeby jsou organizátoři nápomocni jak se servisem kol, tak se zdravotní službou.

 

Celkem 5 účastníků pojede na netradičních kolech. Je mezi nimi  dominikán P. Alvarez OP, dále "PCsíčko", a účastník Luděk, kteří jedou na tzv. leho-kolech od "našeho" uherskobrodského výrobce - firmy www.AZUB.cz. Dále pak poutník Robert, který vyrazí na tzv. tříkolce od téhož výrobce.

A borec na konec - pan Honza z Českých Budějic, který  absolvuje cyklopouť dokonce na handbiku! A nově bude mít několik účastníků (seniorů) elektrokola. 

Vůbec nejstarším účastníkem bude pak pan Karel, ročník narození 1935!!

 

Účastníci obdrží u prezentace tašku s doporučenými trasami jednotlivých etap, které budou v nejbližší době ke stažení (a nahrání do mobilů) na stránkách cyklopoutí. Součástí tašky cyklopoutníka je také originální „Credenciál“ cyklopoutníka, který je určen na sbírání razítek ze zajímavých míst během cyklopouti. Otisky se dají získat většinou v informačních centrech, na různých památkách, v klášterech a někdy i v kostelích.

 

Na každé cyklopouti se vytvoří skvělé společenství, které se setkává i v průběhu roku. Během předchozích 13 ročníků vzniklo mezi poutníky celkem 8 manželství.

Odkud pocházejí účastníci letošní cyklopouti?

Je zřejmé, že i tentokráte z jednoho města či obce jede i více účastníků.

Zde je výčet měst a obcí: Vlašim, Rohle, Spytihněv, Choceň, Rovensko u Zábřehu na Moravě, Pašovice, Znojmo, Kunovice – Loučka, Valašské Meziříčí, Holubice, Uherský Brod, Slušovice, Březová u  Slušovic, Olomouc, Štíty, Kozlovice, Ivančice, Vichová nad Jizerou, Bobrová, Červený Kostelec, Dolní Domaslavice, Otnice, Němčany  Slavkova u Brna, České Budějovice, Znojmo, Králíky, Popovice, Sivice – Pozořice, Jinočany, Stará Ves nad Ondřejnicí, Kunovice, Moravský Písek, Čáslavice, Ořechov u  Polešovic, Petrůvka u Slavičína, Horní Domaslavice, Kouty u Třebíče, Lubník u Lanškrouna, Sedlec, Vysoké Mýto, Želechovice nad Dřevnicí, Bernartice nad Ondrou, Vizovice, Veselí nad Moravou, Brno, Praha 7, Praha – Hlubočepy, Viničné Šumice, Bánov, Třebomyslice u Horažďovic, Bukovec, Praha 11, Pelhřimov, Praha 10, Lukov, Mimoň, Ostrava 17, Brno-Lesná, Zlín, Kadaň, Metylovice, České Budějovice, Frýdlant nad Ostravicí, Valašské Meziříčí, Osík, Oponešice, Deblín, Praha 9, Praha 8, Velký Krtíš (Slovensko), Lukovany u  Zastávky u Brna, Čelákovice, Stanětice, Sloupnice, Uherské Hradiště, Brno, Zašová, Plzeň, Kněždub, Červený Kostelec, Moravské Budějovice, Frýdek-Místek, Beroun, Wien (Rakousko), Jakubov u Moravských Budějovic, Oslavice u Velkého Meziříčí, Milotice, Lhota u Kelče, Suchá Loz, Perná, Domanín, Chýnov, Kozlovice.

 

A které povolání se objeví v "pelotonu" účastníků?

Skladník, knihkupec, elektrikář, důchodce, ekonomka, učitelka jazyků, učitelka MŠ, učitelka ZŠ, učitelka SŠ, student SŠ, elektromechanik lokomotiv, designér, skladník, IT pracovník, žák ZŠ, geodet, technik, konstruktér, farmaceut, účetní, inženýr, ing. důchodce, nástrojář ČZ, hlavní organizátor, kněz, výčepní, generální manažer, zdravotník, servisman kol, zdravotní sestra, programátor, operátor CNC, programátor, učitel hudby, zedník, energetik, kostelník, informatik, stavební technik, student VŠ, správce toků, vývojový pracovník, automechanik, řidič, seřizovač, státní úředník, grafik, ekonom, jednatel spolku, administrativní asistent, zámečník, student BIGY, pečovatel, expediční technik, OSVČ, projektant, vychovatelka v DD, učitel, softwarový vývojář, vedoucí expedice, technik ICT, jáhen, systémový inženýr, asistent pedagoga, zámečník, architekt, asistent poslance, geograf, administrátor IT, zdravotní sestra, expedient, manager, řidič autobusu, zástupce předáka skladu, administrátor pošt, odlévač kovů, úřednice, IT konzultant, právník, referent, daňový poradce, kuchařka, vlakvedoucí, stavební technik.

 
Mariazell je město ležící v rakouské spolkové republice Štýrsko, které je největším poutním místem Rakouska a zároveň je jednou z nejvýznamnějších mariánských svatyní střední Evropy. Podle pramenů bylo poutní místo Mariazell založeno 21. prosince 1157. Mariazellu se podle v tamější bazilice uchovávané sošky Panny Marie ze 13. století někdy přezdívá Magna Mater Austriae (č. Velká Matka Rakouska). Statut města získal Mariazell až v roce 1948. V posledních letech dochází k obnovování tradice pěších poutí do Mariazell i z Česka.


Kontakt na organizátory: Petr Gabriel, tel. +420 777 623 930, e-mail: info@cyklopoute.cz, www.cyklopoute.cz

 

Výsledek obrázku pro cyklopoutě orel uherský brod


Harmonogram Cyklopouť do Mariazell (10. - 19. srpna 2018).

10/8

Sraz v Českých Budějovicích

SO

11/8

  1. etapa České Budějovice – Vyšší Brod 65 km

NE

12/8

  1. etapa Vyšší Brod – Linec 55 km

PO

13/8

  1. etapa Linec - Gaming 110 km

ÚT

14/8

  1. etapa Gaming – Mariazell 40 km

ST

15/8

Volný den v Mariazell, hlavní pouť

ČT

16/8

  1. etapa Mariazell – Melk 85 km

17/8

  1. etapa Melk - Vídeň 115 km

SO

18/8

Volný den ve Vídni

NE

19/8

  1. etapa Vídeň - Břeclav 95 km

 

Co je OREL? Orel je občanské sdružení, jehož cílem je výchova mladých lidí a dětí prostřednictvím převážně sportovních aktivit, zároveň také férovým sportováním, či uměním prohrávat. Sportovci v Orlu se primárně nevěnují vrcholovému sportu, nýbrž sportu pro radost a pro zdraví. Kromě sportu se Orlové zabývají i kulturními aktivitami. Orel se aktivně zapojuje do českých i evropských sportovních struktur. V ČR je členem Všesportovního kolegia a má své zástupce také v Českém olympijském výboru. Na mezinárodním poli je dlouholetým členem mezinárodní sportovní federace FICEP. Za stoletou dobu své historie byl Orel totalitními režimy několikrát zrušen.  Duchovní rádcem Orla pro Českou republiku je olomoucký arcibiskup Jan Graubner.  Orel má v České republice přes 250 jednot. V Uherském Brodě má pak na 220 členů.

 

Historie jednotlivých ročníků cyklopoutí

Města a vesnice, z nichž cyklopoutě startovaly a kde cyklisté nocovali:

 

1.    ROČNÍK

Cyklopouť do Mariazell 2004 (Středoevropská pouť) – 250 km, 115 účastníků

Trasa: Znojmo (ČR) – Retz – Krems - Gaming a Mariazell (vše Rakousko – cíl:)

 

2.    ROČNÍK

Cyklopouť do Kolína nad Rýnem 2005 (XX. Světové dny mládeže) – 910 km, 50 účastníků

Trasa: Cheb (ČR) -  Marktredwitz – Bamberg – Schonunungen – Wertheim – Frankfurt- Oberwesel  - Koblenz–Vallendar a Kolín n/R (vše Německo – cíl).

 

3.    ROČNÍK

Cyklopouť do Mariazell 2007 (Středoevropské setkání mládeže) – 430 km, 94 účastníků

Trasa: Uherský Brod - Mikulov (obě ČR) – Vídeň – Krems - Gaming a Mariazell (vše Rakousko – cíl).

 

4.    ROČNÍK

Cyklopouť do Čenstochové 2008 (Putování do polského poutního místa) – 480 km, 83 účastníků

Trasa: Uherský Brod – Kelč - Dolní Domaslavice (ČR) – Osvětim – Krakov - Zawiercie - Čenstochová (Polsko - cíl).

 

5.    ROČNÍK

Cyklopouť napříč Českou republikou Po stopách českých světců (putování k oslavě 100. výročí založení Orla) – 850 km, 102 účastníků

Trasa: Cheb – Teplá – Nepomuk – Prachatice – Zálší – Želiv – Křižanov – Boskovice – Olomouc – Svatý Hostýn – Velehrad – Uherský Brod (vše ČR).

 

6.    ROČNÍK

Cyklopouť do Maďarska 2010 (okružní jízda) - 700 km, 126 účastníků

Trasa: Uherský Brod (ČR) – Šaštín – Bratislava (obě SK) – Ásvanýráró – Tata – Budapešť – Ostřihom (vše Maďarsko) – Nitra – Nové Mesto nad Váhom (vše SK) – Uherský Brod (ČR - cíl)

 

7.    ROČNÍK

Cyklopouť 2011 do  Santiago de Compostela (jedno ze třech největších křesťanských poutních míst světa, zde je hrob svatého Jakuba) - 550 km, 133 účastníků

Trasa: Autobusem přes Chamonix a Lurdy do španělského města Burgos. Odtud na kole – Frómista – Sahagun – León – Astorga – Vega de Valcarce – Portomarín – Santiago de Compostela a autobusem do Finnistere (tzv. „Konec světa“), a pak do Madridu (vše Španělsko) na Světové setkání mládeže s papežem Benediktem XVI.

 

8.    ROČNÍK

Cyklopouť 2012 do Říma – s audiencí u papeže Benedikta XVI., celkem na kole 1900 km, 130 účastníků (30 cyklistů jelo celou trasu Velehrad – Padova – Řím).

Trasa (30 cyklistů) 815 km: Velehrad – Mistelbach – St. Poelten – Mariazell – St. Stefan – Mölbling – Arnoldstein – Dignano  – Venezia – Padova.

Trasa (130 cyklistů) 900 km: Velehrad autobusem do Padovy – Codigoro – Ravenna - Pesaro (přes San Marino) – Loreto – Fabriano – Perugia – volný den v Assisi, Bolsena – Řím (vše Itálie - cíl).

 

9.    ROČNÍK

Cyklopouť 2013 po ČR při příležitosti oslav 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, 155 účastníků, 600 km

Trasa: Praha (start) – Stará Boleslav – Mělník – Jablonné v Podještědí – Jičín – Třebechovice pod Orebem – Králíky – Prostějov – Velehrad (cíl).

 

Cyklopouť ze Soluně na Velehrad 27 účastníků, 1800 km

Trasa (autobusem do Soluně a odtud na kole): Soluň – Gevgelija    Veles    Vranje    Niš – Lapovo    Lapovo – Bělehrad (zde volný den) Novi Sad – Sombor    Sombor – Pécs – Zalavár – PapáVelký Meder – Nitra – Sudoměřice Velehrad (cíl).

 

10. ROČNÍK

Cyklopouť k 10. výroční cyklopoutí z Uherského Brodu do Levoče (od 9. 8. do 19. 8. 2014), 135 účastníků, 750 km

Trasa: Uherský Brod – Karolínka – Stará Bystrica – Trstená – Kežmarok (přes Polsko Zakopané) – Levoča – Spišská Nová Ves – Brezno – Banská Štiavnica – Piešťany – Uherský Brod (cíl).

 

11.  ROČNÍK

Cyklopouť z Uherského Brodu na Svatou Horu u Příbrami (od 31. 7.  - 9. 8. 2015), 105 účastníků 750 km.

Trasa: Uherský Brod (start) – Dolní Bojanovice – Hnanice (Znojmo) – Dačice – Jindřichův Hradec – Český Krumlov – Písek – Příbram (Svatá Hora)Praha (cíl).

 

12.  ROČNÍK

Cyklopouť z Prahy do z Prahy do Krakova na XXXI. Světové dny mládeže s papežem Františkem (od 31. 7. - 9. 8. 2015), 130 účastníků, 850 km.

Trasa: Praha (start) –Kutná Hora – Číhošť – Žďár nad Sázavou  – Jaroměřice u Jevíčka – Kroměříž – VELEHRAD – Svatý Hostýn – Dolní Domaslavice – Osvětim – Krakov (cíl).

 

13.  ROČNÍK

Cyklopouť 2018 do  Fátimy (k oslavě 100 let od zjevení Panny Marie) – 700 km, 120 účastníků

Trasa: Autobusem přes Montpeliér, Toulouse do španělské vesnice Vega de Valcarce. Odtud na kole – Vega de Valcarce (start - Španělsko) – Portomarín – Santiago de Compostela – Pontevedra  – Ponte de Lima (Portugalsko) – Porto – Aveiro – Coimbra – cíl: Fátima.

 

Dáváme sportu smysl

 

 

Orel Uherský Brod

 

Korespondenční adresa:

 

Orel Uherský Brod

Orelský stadion
ulice Lipová 2614
688 01 Uherský Brod

Tel. +420 777 623 930

 

e-mail: info@cyklopoute.cz

 Číslo bankovního účtu:

Číslo účtu: 2201165695/2010

 



TOPlist

 

 

 

 

 

Naši sponzoři a partneři:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

papezpapezcestacestaslideslide33slide4vsichnislide6